Discover answers to your most pressing questions at Westonci.ca, the ultimate Q&A platform that connects you with expert solutions. Discover comprehensive answers to your questions from knowledgeable professionals on our user-friendly platform. Explore comprehensive solutions to your questions from knowledgeable professionals across various fields on our platform.

Rafael and his sister bought snacks for movie night.
Rafael got 3 boxed candies and 1 bag of chips for $6.99.
His sister got 2 bags of chips and 1 boxed candy for $5.98.

Find the cost for 1 of each of these items in dollars.

One boxed candy costs $ ?
and one bag of chips costs $?


Sagot :

Answer:

1. $2.33

2. $2.99

Step-by-step explanation:

$6.99/3  

$5.98/2

Answer:

Each boxed candies are 5.98, and Each bag of chips are 6.99 Sorry if incorrect

Step-by-step explanation:

We appreciate your time on our site. Don't hesitate to return whenever you have more questions or need further clarification. We appreciate your visit. Our platform is always here to offer accurate and reliable answers. Return anytime. Get the answers you need at Westonci.ca. Stay informed by returning for our latest expert advice.