Looking for reliable answers? Westonci.ca is the ultimate Q&A platform where experts share their knowledge on various topics. Discover detailed solutions to your questions from a wide network of experts on our comprehensive Q&A platform. Experience the convenience of finding accurate answers to your questions from knowledgeable experts on our platform.

Leila needs to buy plastic spoons. Brand A has a box of 25 spoons for $1.97. Brand B has a box of 48 spoons for $2.98. Find the unit price for each brand. Then state which brand is the better buy based on the unit price. Round your answers to the nearest cent.

Sagot :

Answer:

The unit price is the price of a single unit.

To find it, you need to find the quotient between the total price and the number of objects you get for that price.

Brand A:

You get 25 spoons for $1.97

Then the unit price is:

unit price of brand A = $1.97/25 = $0.079

Brand B:

You get 48 spoons for $2.98

Then the unit price is:

unit price of brand B: $2.98/48 = $0.062

Here we can see that the unit price for brand B is smaller, then the better buy is brand B.