Welcome to Westonci.ca, the ultimate question and answer platform. Get expert answers to your questions quickly and accurately. Experience the convenience of getting accurate answers to your questions from a dedicated community of professionals. Experience the ease of finding precise answers to your questions from a knowledgeable community of experts.

Nevis Motors manufactures a product requiring 0.5 ounces of platinum per unit. The cost of platinum is approximately $430 per ounce; the company maintains an ending platinum inventory equal to 10% of the following month's production usage. The following data were taken from the most recent quarterly production budget: July August September Planned production in units 3,000 3,100 2,980 The cost of platinum to be purchased to support August production is: Multiple Choice $663,920. $666,500. $669,080.

Sagot :

Answer:

the  cost of the platinum to be purchased on august is $663,920

Explanation:

The computation of the cost of the platinum to be purchased on august is shown below:

= (August production - july - september) × required ounces × cost per ounce

= (3,100 - 310 + 298) × 0.5 × $430

= $663,920

hence, the  cost of the platinum to be purchased on august is $663,920

Thank you for trusting us with your questions. We're here to help you find accurate answers quickly and efficiently. Thank you for visiting. Our goal is to provide the most accurate answers for all your informational needs. Come back soon. Keep exploring Westonci.ca for more insightful answers to your questions. We're here to help.