Welcome to Westonci.ca, your go-to destination for finding answers to all your questions. Join our expert community today! Discover precise answers to your questions from a wide range of experts on our user-friendly Q&A platform. Get detailed and accurate answers to your questions from a dedicated community of experts on our Q&A platform.
Sagot :
Answer:
Estimate money spent on the appliance( 9 Watt bulb ) on a monthly basis is $0.7776
Explanation:
Given the data in the question;
we are to pick a small appliance in our home that we use regularly and look up on the internet how much power it operates at;
so lets consider a 9 Watt bulb
Power p = 9 Watt
Household Voltage = 120 v
we know that; Power = Current I × Voltage V
so,
9 = I × 120
I = 9 / 120
I = 0.075 A
Resistance;
R = V / I
R = 120 / 0.075
R = 1600 Ω
Now, Energy consumed in 1 month(30 days) will be;
E = P × Τ
E = ( 9 / 1000kW ) × ( 30 × 24hrs )
E = 0.009 × 720 hrs
E = 6.48 kWh
Now, the cost for one month will be;
Cost = 6.48 × $0.12
Cost = $0.7776
Therefore, estimate money spent on the appliance( 9 Watt bulb ) on a monthly basis is $0.7776
Thank you for your visit. We're dedicated to helping you find the information you need, whenever you need it. Thanks for using our service. We're always here to provide accurate and up-to-date answers to all your queries. Your questions are important to us at Westonci.ca. Visit again for expert answers and reliable information.