Welcome to Westonci.ca, where curiosity meets expertise. Ask any question and receive fast, accurate answers from our knowledgeable community. Ask your questions and receive precise answers from experienced professionals across different disciplines. Our platform provides a seamless experience for finding reliable answers from a network of experienced professionals.
Sagot :
Answer: See explanation
Step-by-step explanation:
Monday
The sale price of the items was $41.40
Mrs. Bolden paid $2.48 in sales tax on her purchase.
Altogether, Mrs. Bolden paid $43.88 for the shirts and flip flops.
Tuesday
The price decreased by approximately 8%
3.44 ÷ 3.75 = 0.917
0.917 × 100 = 91.7
91.7 ≈ 92
100 - 92 = 8
8% of 3.75 is 0.3
3.75 - 0.3 = 3.45
3.45 ≈ 3.44
Wednesday
22 ¹/₂ yrs or 22 yrs if that's easier
127.5 ÷ 1500 = 0.085
0.085 × 100 = 8.5
100 - 8.5 = 91.5
4 1/4 = 4.25
91.5 ÷ 4.25 = 21.5294117647
21.5294117647 × 4.25 = 91.5
21.5294117647 ≈ 21 ¹/₂ yrs
Thursday
If she marked up the price by 40%, that means $15 is 60% the original/selling price.
60% of x = 15
0.6x = 15
Divide both sides by 0.6
x = 25
The selling price is $25
If you wanted to confirm, 0.6 × 25 = 15
Friday
3 jeans for $42 each
3 × 42 = 126
3 jeans for $126
5 shirts for $27 each
5 × 27 = 135
5 shirts for $135
126 + 135 = 261
6.5% of 261
0.065 × 261 = 16.965
16.965 to the nearest cent is 16.97
She would have to pay $16.97 for tax.
261 + 16.97 = 277.97
She won't have enough money to buy everything she wants since the total price would be over $275.
We hope you found this helpful. Feel free to come back anytime for more accurate answers and updated information. We appreciate your time. Please come back anytime for the latest information and answers to your questions. Thank you for trusting Westonci.ca. Don't forget to revisit us for more accurate and insightful answers.