At Westonci.ca, we connect you with the answers you need, thanks to our active and informed community. Explore a wealth of knowledge from professionals across different disciplines on our comprehensive platform. Our platform offers a seamless experience for finding reliable answers from a network of knowledgeable professionals.
Sagot :
Answer: A greater weight of peaches will be bought
Step-by-step explanation:
The unit rate for peaches = $2.00 per pound.
The unit rate for grapes = $2.50 per
pound.
Amount to spend = $10
Weight of peaches to buy with $10 = $10 / $2.00
= 5 pounds
Weight of grapes to buy with $10 = $10 / $2.50
= 4 pounds
Therefore, a greater weight of peaches will be bought as 5 pounds will be bought instead of 4 pounds for grape.
Step-by-step explanation:
the equivalent y equals 5x represent a proportional relationship what is the constant of the proportional
Thank you for choosing our platform. We're dedicated to providing the best answers for all your questions. Visit us again. Thanks for using our service. We're always here to provide accurate and up-to-date answers to all your queries. We're glad you chose Westonci.ca. Revisit us for updated answers from our knowledgeable team.