Explore Westonci.ca, the premier Q&A site that helps you find precise answers to your questions, no matter the topic. Join our platform to connect with experts ready to provide precise answers to your questions in various areas. Join our Q&A platform to connect with experts dedicated to providing accurate answers to your questions in various fields.

Show your work and explain how you can determine which is a better deal:
10 ounces of orange juice for $2.40 or 8 ounces for $2.08?


Sagot :

divide 10 by 2.40 it gives you a decimal 4.16 and go on. Round it and its 4.20.