Westonci.ca is the ultimate Q&A platform, offering detailed and reliable answers from a knowledgeable community. Discover detailed solutions to your questions from a wide network of experts on our comprehensive Q&A platform. Join our Q&A platform to connect with experts dedicated to providing accurate answers to your questions in various fields.

Suppose that the power
used by a light bulb in a circuit is 16 W, and the bulb has a resistance of 4 ohms.
Calculate the current (in amps) flowing through it.


Sagot :

2 A Explanation:The power flowing in a circuit is given by;P= I^2 RWhere;I= current = the unknownR= resistance= 4 ohmsP= power=16 WI= √P/RI= √16/4I= 2 A