At Westonci.ca, we make it easy to get the answers you need from a community of informed and experienced contributors. Our platform connects you with professionals ready to provide precise answers to all your questions in various areas of expertise. Connect with a community of professionals ready to provide precise solutions to your questions quickly and accurately.

Ben's Game World is having a sale on video games. The store is offering a sale pack of 4 video games for $43.80. What is the unit price of a video game in the sale pack?

Sagot :

Answer:

Answer:

a) 10.95

b) 76.65

Step-by-step explanation:

To find the unit price of Ben's video games, divide 43.80 by 4, which is equal to 10.95. So, the unit price is 10.95 at Ben's Game World.

Then, using the unit price we found earlier, multiply 10.95 by 7, which will gives us the cost of 7 games at Roberto's Electronics. You'll get 76.65. So, the cost of 7 games at Roberto's Electronics, using the same unit price at Ben's Game World, would be 76.65.

Hope this helps :)