Explore Westonci.ca, the premier Q&A site that helps you find precise answers to your questions, no matter the topic. Explore our Q&A platform to find in-depth answers from a wide range of experts in different fields. Join our platform to connect with experts ready to provide precise answers to your questions in different areas.

Hailey, the owner of a supermarket, ordered four crates of apples from a farm. Three of the crates weigh 12 lb each, and the fourth one weighs 16 lb. What is the total cost of the order if one pound of apples cost $2.00?

Sagot :

Answer:

$104

Step-by-step explanation:

12*3=36

36*2.00=72.00

16*2.00=32.00

72.00+32.00=104.00

Thanks for using our service. We're always here to provide accurate and up-to-date answers to all your queries. We hope you found what you were looking for. Feel free to revisit us for more answers and updated information. Westonci.ca is committed to providing accurate answers. Come back soon for more trustworthy information.