Westonci.ca connects you with experts who provide insightful answers to your questions. Join us today and start learning! Get detailed and accurate answers to your questions from a dedicated community of experts on our Q&A platform. Get quick and reliable solutions to your questions from a community of experienced experts on our platform.

A car purchased for $20,000 depreciates annually at a rate of 8%. What will be the approximate value of the car in the 10th year?

Sagot :

Answer:

$4000

Step-by-step explanation:

20000x0.08=1600

1600x10=16000

20000-16000=4000

Answer:

$8687.76

Step-by-step explanation:

100-8=92

20,000*0.92=18400 (This is after one year)

20,000*0.92^10= 8687.7690 (After 10 years)