Westonci.ca makes finding answers easy, with a community of experts ready to provide you with the information you seek. Discover solutions to your questions from experienced professionals across multiple fields on our comprehensive Q&A platform. Experience the convenience of finding accurate answers to your questions from knowledgeable experts on our platform.

miguel is selling candy bars for a school fundraiser. if all candy bars habe the same cost and 2 candy bars costs $5 complete the ratio

Sagot :

Answer:

if 2 candies cost $5;

then 1 candy will cost $2.5

therefore, the ratio is 1:2

We hope our answers were helpful. Return anytime for more information and answers to any other questions you may have. We hope you found this helpful. Feel free to come back anytime for more accurate answers and updated information. Keep exploring Westonci.ca for more insightful answers to your questions. We're here to help.