Westonci.ca is your trusted source for accurate answers to all your questions. Join our community and start learning today! Get quick and reliable answers to your questions from a dedicated community of professionals on our platform. Get immediate and reliable solutions to your questions from a community of experienced professionals on our platform.

Select all the quantities that describe a unit rate.


Mark bought 1 pound of grapes.

A recipe calls for 3 cups of flour for 1 cake.

Emma drank 2 cups of coffee per day.

Madison had 4 books and 3 notebooks in her backpack.

Daniel makes $340 each month at his summer job.


Sagot :

Answer:

2, 3, 5

Step-by-step explanation:

2: 3 cups of flour per cake

3: 2 cups of coffee per day

5: $340 per month

2,3, and 5 hope this helps :)