Welcome to Westonci.ca, where you can find answers to all your questions from a community of experienced professionals. Join our platform to connect with experts ready to provide precise answers to your questions in different areas. Get detailed and accurate answers to your questions from a dedicated community of experts on our Q&A platform.

3. Twelve waves pass a dock in 3.60 If the waves are traveling at 19.5 m/s , what is the wavelength of the waves?

Sagot :

Answer:

65m

Explanation:

Twelve waves pass a dock in 3.60 If the waves are traveling at 19.5 m/s , what is the wavelength of the waves?

Velocity of a wave is expressed as;

V = frequency × wavelength

Given

Velocity = 19.5m/s

Frequency is the number of oscillations completed in 1sec, hence

Frequency= 3.6/12

Frequency = 0.3

Wavelength = vel/freq

Wavelength = 19.5/0.3

Wavelength = 65m