Find the best solutions to your questions at Westonci.ca, the premier Q&A platform with a community of knowledgeable experts. Join our Q&A platform to connect with experts dedicated to providing accurate answers to your questions in various fields. Discover detailed answers to your questions from a wide network of experts on our comprehensive Q&A platform.

16 oz jar of Peanut Butter for $2.49 or 64 oz jar of Peanut Butter $6.99?

Sagot :

Answer:

The 64 ounce jar of peanut butter because it costs less per ounce.

Step-by-step explanation:

For the 16 ounce jar, I divided the price by the number of ounces to get how much money it costs per ounce of peanut butter. Like this:

2.49 ÷ 16 = 0.15

So, it is 15 cents per ounce on the 16oz jar.

For the other jar, I did the same thing. I divided the price by the number of ounces. Like this:

6.99 ÷ 64 = 0.10

So, this is 10 cents per ounce and the other is .15 cents per ounce. Therefore, it would be better in value to get the 64 ounce jar because it costs less per ounce.

Hope this helps !