Deku02
Answered

Westonci.ca connects you with experts who provide insightful answers to your questions. Join us today and start learning! Discover the answers you need from a community of experts ready to help you with their knowledge and experience in various fields. Get precise and detailed answers to your questions from a knowledgeable community of experts on our Q&A platform.

On a sunny morning, Leo rode his bicycle to a farm that sold baskets of eggplant for \$ 5 . 22$5.22 each and baskets of nectarines for \$ 9 . 77$9.77 each. Leo decided to buy a basket of eggplant and a basket of nectarines before heading home. How much did Leo need to pay for his produce?​

Sagot :

Answer:

14.99

the reason why is because 9+5= 14

add the decimal

7+2=9 (there are two 7+2s)

which brings your total to be 14.99

9.77

+

5.22

______

14.99