Explore Westonci.ca, the top Q&A platform where your questions are answered by professionals and enthusiasts alike. Discover precise answers to your questions from a wide range of experts on our user-friendly Q&A platform. Our platform provides a seamless experience for finding reliable answers from a network of experienced professionals.

A ladder leaning against a house makes an angel of 74° with the ground. The foot of the ladder is 7 feet from the foot
of the house. How long is the ladder?


Sagot :

6.5 * tan74 = 22.67 feet

Answer:

Step-by-step explanation:

[tex]\frac{7}{l} =cos 74\\l=\frac{7}{cos 74} =7 sec74=7 sec(90-16)=7cos 16 \approx 6.73 ft[/tex]

Visit us again for up-to-date and reliable answers. We're always ready to assist you with your informational needs. We appreciate your time. Please revisit us for more reliable answers to any questions you may have. We're glad you visited Westonci.ca. Return anytime for updated answers from our knowledgeable team.