Welcome to Westonci.ca, the place where your questions are answered by a community of knowledgeable contributors. Get immediate and reliable solutions to your questions from a community of experienced experts on our Q&A platform. Get precise and detailed answers to your questions from a knowledgeable community of experts on our Q&A platform.

The cost of cheese varies directly with the number of pounds bought suppose 3 pounds cost 8.40

Write an equation relating the weight and the cost of the cheese

What is the constant of variation

Find the cost of three pounds of cheese


Sagot :

Answer:

pound of cheese is $2.80

Step-by-step explanation:

8.40 divided by 3 is 2.80

plz make me brainliest

:)

Thanks for using our platform. We're always here to provide accurate and up-to-date answers to all your queries. Your visit means a lot to us. Don't hesitate to return for more reliable answers to any questions you may have. Find reliable answers at Westonci.ca. Visit us again for the latest updates and expert advice.