tjimarah
Answered

Westonci.ca offers quick and accurate answers to your questions. Join our community and get the insights you need today. Get immediate and reliable solutions to your questions from a community of experienced experts on our Q&A platform. Get detailed and accurate answers to your questions from a dedicated community of experts on our Q&A platform.

Please help!!!!!!!!

Please Help class=

Sagot :

Answer:

Option C. 83.8 J

Explanation:

From the question given above, the following data were obtained:

Mass (m) of object = 2 Kg

Velocity (v) of the object = 5 m/s

Height (h) = 3 m

Mechanical energy =.?

Next, we shall determine the kinetic energy of the object. This can be obtained as shown below:

Mass (m) of object = 2 Kg

Velocity (v) of the object = 5 m/s

Kinetic energy (KE) =?

KE = ½mv²

KE = ½ × 2 × 5²

KE = 1 × 25

KE = 25 J

Next, we shall determine the potential energy of the object. This can be obtained as shown below:

Mass (m) of object = 2 Kg

Height (h) = 3 m

Acceleration due to gravity (g) = 9.8 m/s²

Potential energy (PE) =.?

PE = mgh

PE = 2 × 9.8 × 3

PE = 58.8 J

Finally, we shall determine the mechanical energy of the object. This can be obtained as shown below:

Kinetic energy (KE) = 25 J

Potential energy (PE) = 58.8 J

Mechanical energy =?

Mechanical energy = KE + PE

Mechanical energy = 25 + 58.8

Mechanical energy = 83.8 J