At Westonci.ca, we make it easy for you to get the answers you need from a community of knowledgeable individuals. Experience the convenience of getting reliable answers to your questions from a vast network of knowledgeable experts. Experience the convenience of finding accurate answers to your questions from knowledgeable experts on our platform.

if it takes you 20 joules of work to move a couch 10 meters in 10 seconds, what is the power?

Sagot :

Answer:

Power = 2 j/s

Explanation:

Power = Work / Time

= 20/10

= 2 j/s