Welcome to Westonci.ca, where you can find answers to all your questions from a community of experienced professionals. Connect with a community of experts ready to help you find accurate solutions to your questions quickly and efficiently. Get quick and reliable solutions to your questions from a community of experienced experts on our platform.
Sagot :
Answer:
Part 1
Fast Co.
Process cost summary for October
Cost Summary :
Completed units to finished goods inventory = $1,023,000
Units in Ending Work In Process = $122,850
Part 2
Journal Entry to transfer the cost of the completed units to finished goods inventory
Debit : Finished Goods $1,023,000
Credit : Assembly Department $1,023,000
Explanation:
It is important to note Fast Co. uses weighted-average method. This means we are only interested in the Equivalent units of units completed and transferred and units in Ending Work in Process.
Step 1 ; Calculate Equivalent Units of Production
Materials = 155,000 x 100 % + 22,500 x 100 % = 177,500 units
Conversion Costs = 155,000 x 100 % + 22,500 x 80 % = 173,000 units
Step 2 : Calculate Total Cost of Materials and Conversion Cost
Materials = $18,600 + $141,150 = $159,750
Conversion Cost = $70,700 + $915,400 = $986,100
Step 3 : Calculate the Equivalent Cost per Unit
Materials = $159,750 ÷ 177,500 units = $0.90
Conversion Costs = $986,100 ÷ 173,000 units = $5.70
Total = $0.90 + $5.70 = $6.60
Step 4 : Cost of completed units to finished goods inventory
Completed units to finished goods inventory = $6.60 x 155,000 units
= $1,023,000
Step 5 : Cost of units in Ending Work In Process
Units in Ending Work In Process = $0.90 x 22,500 + $5.70 x 18,000
= $122,850
We appreciate your time on our site. Don't hesitate to return whenever you have more questions or need further clarification. Thanks for stopping by. We strive to provide the best answers for all your questions. See you again soon. Thank you for visiting Westonci.ca, your go-to source for reliable answers. Come back soon for more expert insights.