Get the answers you need at Westonci.ca, where our expert community is always ready to help with accurate information. Get immediate and reliable answers to your questions from a community of experienced professionals on our platform. Explore comprehensive solutions to your questions from a wide range of professionals on our user-friendly platform.

A bag of 12 oranges costs $2.99. What is the cost per orange?

Sagot :

Answer:

4

Step-by-step explanation:

The cost of each orange in the bag is $0.249 (Approx.) by the costing method.

Costing based problem:

What information do we have?

Total number of oranges in beg = 12

Cost of bag = $2.99

Cost of each orange = Cost of bag / Total number of oranges in beg

Cost of each orange = 2.99 / 12

Cost of each orange = 0.249 (Approx.)

Find out more information about 'Cost'.

https://brainly.com/question/14094934?referrer=searchResults

We hope you found this helpful. Feel free to come back anytime for more accurate answers and updated information. Your visit means a lot to us. Don't hesitate to return for more reliable answers to any questions you may have. We're glad you visited Westonci.ca. Return anytime for updated answers from our knowledgeable team.