Welcome to Westonci.ca, your go-to destination for finding answers to all your questions. Join our expert community today! Discover reliable solutions to your questions from a wide network of experts on our comprehensive Q&A platform. Get immediate and reliable solutions to your questions from a community of experienced professionals on our platform.

A bag of 12 oranges costs $2.99. What is the cost per orange?

Sagot :

Answer:

4

Step-by-step explanation:

The cost of each orange in the bag is $0.249 (Approx.) by the costing method.

Costing based problem:

What information do we have?

Total number of oranges in beg = 12

Cost of bag = $2.99

Cost of each orange = Cost of bag / Total number of oranges in beg

Cost of each orange = 2.99 / 12

Cost of each orange = 0.249 (Approx.)

Find out more information about 'Cost'.

https://brainly.com/question/14094934?referrer=searchResults