Welcome to Westonci.ca, where your questions are met with accurate answers from a community of experts and enthusiasts. Get detailed and accurate answers to your questions from a community of experts on our comprehensive Q&A platform. Connect with a community of professionals ready to provide precise solutions to your questions quickly and accurately.
Sagot :
Answer:
0.9398 = 93.98% probability that the student is not of Asian origin.
Step-by-step explanation:
Conditional Probability
We use the conditional probability formula to solve this question. It is
[tex]P(B|A) = \frac{P(A \cap B)}{P(A)}[/tex]
In which
P(B|A) is the probability of event B happening, given that A happened.
[tex]P(A \cap B)[/tex] is the probability of both A and B happening.
P(A) is the probability of A happening.
In this question:
Event A: Business student
Event B: Not of Asian origin.
Probability that the student is an undergraduate majoring in business.
15% of 13%(Of Asian origin).
35% of 100 - 13 = 87%(Not of Asian origin). So
[tex]P(A) = 0.15*0.13 + 0.35*0.87 = 0.324[/tex]
Business student and not of Asian origin:
35% of 87%. So
[tex]P(A \cap B) = 0.35*0.87 = 0.3045[/tex]
One undergraduate student majoring in Business is randomly selected from this university. Find the probability that the student is not of Asian origin.
[tex]P(B|A) = \frac{P(A \cap B)}{P(A)} = \frac{0.3045}{0.324} = 0.9398[/tex]
0.9398 = 93.98% probability that the student is not of Asian origin.
Thank you for visiting our platform. We hope you found the answers you were looking for. Come back anytime you need more information. Thanks for using our service. We're always here to provide accurate and up-to-date answers to all your queries. We're dedicated to helping you find the answers you need at Westonci.ca. Don't hesitate to return for more.