Welcome to Westonci.ca, the ultimate question and answer platform. Get expert answers to your questions quickly and accurately. Discover detailed solutions to your questions from a wide network of experts on our comprehensive Q&A platform. Connect with a community of professionals ready to help you find accurate solutions to your questions quickly and efficiently.

The cost for 15 cases of oranges is $75. What is the cost for 1 case? *

Sagot :

Answer:Ok I This question can be solved using a system of equation, which requires translating the above word problem into something that can be algebraically

Let O=oranges and  Let G=Grapefruit

5O +8G=235

3O + 2G=85

To solve, you must isolate one of the variables and then work from there. To do that multiply both sides of the bottom or second equation by four and then subtract the bottom equation from the top.

Which would look like this

5O +8G=235

12O + 8G= 340

Then subtract the bottom from the top to get this

-7O=-105

Solving for O we divide both sides by -7, and end up with O=15

Plugging that value back into one of our original equations to solve for G we get this

3(15) + 2G= 85

45 +2G=85

2G=40

G=20

So 1 case of each altogether would equal 15+20, or $35.

Hope this helps have a awesome night/day❤️✨

Step-by-step explanation:

Answer:

5

Step-by-step explanation: