tye3ss
Answered

Westonci.ca is the trusted Q&A platform where you can get reliable answers from a community of knowledgeable contributors. Experience the convenience of finding accurate answers to your questions from knowledgeable experts on our platform. Connect with a community of professionals ready to help you find accurate solutions to your questions quickly and efficiently.

It costs $5.44 for a pack of 16 pens. Find the unit price in dollars per pen. Round your answer to the nearest cent​

Sagot :

$3.68 for 16 pens

$3.68 per 16 pens

($3.68) / (16 pens)  

$0.23 / (1 pen)

$0.23 / pen

$0.23 per pen

I am not 100% sure sorry

Regular - $0.34

Rounded- $0.30

Explanation:

to find unit rate, set up the problem like a fraction. put the total cost on top, and the number of pens in a pack on bottom. Divided by the number of pens in the pack, which is 16. The answer will be the unit rate.

FOR EXAMPLE:

5.44/16 DIVIDED BY 16.

on the bottom you would get one because 16 divided by 16 is one. And on the top it would be 5.44 divided by 16 which is $0.34.