Discover the answers you need at Westonci.ca, a dynamic Q&A platform where knowledge is shared freely by a community of experts. Get accurate and detailed answers to your questions from a dedicated community of experts on our Q&A platform. Get precise and detailed answers to your questions from a knowledgeable community of experts on our Q&A platform.
Sagot :
9514 1404 393
Answer:
0.19/lb
Step-by-step explanation:
When computing cost per quantity, the cost is divided by the quantity.
2.99/(16 lb) = 0.186875/lb ≈ 0.19/lb
Answer:
heyy it's me again lol but The unit rate is $0.19/lb.
Step-by-step explanation:
Divide the total by the number of pounds to get the price per pound, or the unit rate.
$2.99 ÷ 16 lb = 0.186875
Since 0.186875 isn't an accurate US dollar amount, round to nearest hundredth, 0.19.
so you answer is $0.19/Ib
God bless you!
Thank you for your visit. We're dedicated to helping you find the information you need, whenever you need it. Thanks for using our service. We're always here to provide accurate and up-to-date answers to all your queries. We're glad you visited Westonci.ca. Return anytime for updated answers from our knowledgeable team.