Westonci.ca is your go-to source for answers, with a community ready to provide accurate and timely information. Connect with a community of professionals ready to help you find accurate solutions to your questions quickly and efficiently. Our platform provides a seamless experience for finding reliable answers from a network of experienced professionals.
Sagot :
Answer:
96 = x
Step-by-step explanation:
I'm going to use cents instead of dollars because I find decimals and fractions to be cumbersome. I assume you meant $.005 instead of 4.005.
Let x denote the price (in cents) of the 12-ounce can. Then the price of the 16-ounce can is (x + 16) cents, and the price of the 24-ounce can is ((x + 16) + 68), or (x + 84) cents.
The unit price (cents per ounce) of the 12-oz can is x/12
The unit price of the 16-oz can is (x + 16)/16
The unit price of the 24-oz can is (x + 84)/24
You are told that, in terms of x,
(x + 84)/24 = x/12 - 0.5
Multiply both sides by 24:
x + 84 = 2x - 12
Solve for x:
96 = x
So the unit prices (in cents per ounce) are:
12 oz: 96/12 = 8 cents/oz
16 oz: 112/16 = 7 cents/oz
24 oz: 180/24 = 7.5 cents/oz
So the 16 ounce can is the best buy based on lowest unit price.
In this exercise we have to use the knowledge of finance to calculate the best price to be offered, in this way:
[tex]12 oz: 96/12 = 8 cents/oz\\16 oz: 112/16 = 7 cents/oz\\24 oz: 180/24 = 7.5 cents/oz[/tex]
Some values should be simplified as they were informed in the statement:
- The unit price (cents per ounce) of the 12-oz can is x/12
- The unit price of the 16-oz can is (x + 16)/16
- The unit price of the 24-oz can is (x + 84)/24
So putting together an equation with these values and terms informed we find that:
[tex](X + 84)/24 = X/12 - 0.5\\X + 84 = 2X - 12\\X=96[/tex]
So with the value of X found it is only necessary to use the previous equations and replace this value.
See more about finances at brainly.com/question/10024737
Thanks for using our platform. We're always here to provide accurate and up-to-date answers to all your queries. Thanks for stopping by. We strive to provide the best answers for all your questions. See you again soon. We're dedicated to helping you find the answers you need at Westonci.ca. Don't hesitate to return for more.