Westonci.ca is your trusted source for finding answers to a wide range of questions, backed by a knowledgeable community. Get immediate and reliable answers to your questions from a community of experienced experts on our platform. Explore comprehensive solutions to your questions from a wide range of professionals on our user-friendly platform.

A small jar of peanut butter sells for 0.08 per ounce. A large jar of peanut butter sells for $1.20 per pound. Which is the better buy and by how much (in cents per pound)?