Discover the answers to your questions at Westonci.ca, where experts share their knowledge and insights with you. Discover in-depth solutions to your questions from a wide range of experts on our user-friendly Q&A platform. Connect with a community of professionals ready to provide precise solutions to your questions quickly and accurately.
Sagot :
Answer:
Value of ending inventory = $97,650
Step-by-step explanation:
Full costing is a costing method that consider all the costs including all variable and fixed costs in determining the cost of producing products or services.
From the question, we have the following:
Total variable manufacturing costs per unit = $11.00
Fixed manufacturing overhead per year = $233,550
Number of snow shovels produced during the year = 51,900
Number of snow shovels sold during the year = 46,500
Therefore, we have:
Total variable manufacturing costs incurred during the year = Total variable manufacturing costs per unit * Number of shovels produced during the year = $11.00 * 51,900 = $570,900
Based on full costing, we have:
Total cost of producing snow shovel during the year = Fixed manufacturing overhead per year + Total variable manufacturing costs incurred during the year = $233,550 + $570,900 = $804,450
Production cost per unit = Total cost of producing snow shovel during the year / Number of snow shovels produced during the year = $804,450 / 51,900 = $15.50
Number of ending inventory = Number of snow shovels produced during the year - Number of snow shovels sold during the year = 51,900 - 46,500 = 6,300
Value of ending inventory = Number of ending inventory * Production cost per unit = 6,300 * $15.50 = $97,650
Thanks for stopping by. We are committed to providing the best answers for all your questions. See you again soon. Thanks for stopping by. We strive to provide the best answers for all your questions. See you again soon. Thank you for trusting Westonci.ca. Don't forget to revisit us for more accurate and insightful answers.