Looking for reliable answers? Westonci.ca is the ultimate Q&A platform where experts share their knowledge on various topics. Connect with a community of experts ready to help you find solutions to your questions quickly and accurately. Get immediate and reliable solutions to your questions from a community of experienced professionals on our platform.

Mia buys 4 ¼ pounds of plums. Her total cost after using a coupon for 55 cents off her entire purchase was $3.23. Write an equation to represent this situation.

Try to answer these

What is the total?

What will make the total - in words (be precise)

Write the words out as an equation

What don’t you know?

Write the algebraic equation.