Looking for trustworthy answers? Westonci.ca is the ultimate Q&A platform where experts share their knowledge on various topics. Discover detailed answers to your questions from a wide network of experts on our comprehensive Q&A platform. Our platform provides a seamless experience for finding reliable answers from a network of experienced professionals.

An interior beam supports the floor of a classroom in a school building. The beam spans 26 ft. and the tributary width is 16 ft. Dead load is 20 psf. Find:

a. Basic floor live load Lo in psf
b. Reduced floor live load L in psf
c. Uniformly distributed total load to the beam in lb/ft.
d. Compare the loading in part c with the alternate concentrated load requried by the Code. Which loading is more critical for bending, shear, and deflection.?


Sagot :

Answer:

a. [tex]L_o[/tex]  = 40 psf

b. L ≈ 30.80 psf

c. The uniformly distributed total load for the beam = 812.8 ft./lb

d. The alternate concentrated load is more critical to bending , shear and deflection

Explanation:

The given parameters of the beam the beam are;

The span of the beam = 26 ft.

The width of the tributary, b = 16 ft.

The dead load, D = 20 psf.

a. The basic floor live load is given as follows;

The uniform floor live load, = 40 psf

The floor area, A = The span × The width = 26 ft. × 16 ft. = 416 ft.²

Therefore, the uniform live load, [tex]L_o[/tex]  = 40 psf

b. The reduced floor live load, L in psf. is given as follows;

[tex]L = L_o \times \left ( 0.25 + \dfrac{15}{\sqrt{k_{LL} \cdot A_T} } \right)[/tex]

For the school, [tex]K_{LL}[/tex] = 2

Therefore, we have;

[tex]L = 40 \times \left ( 0.25 + \dfrac{15}{\sqrt{2 \times 416} } \right) = 30.80126 \ psf[/tex]

The reduced floor live load, L ≈ 30.80 psf

c. The uniformly distributed total load for the beam, [tex]W_d[/tex] = b × [tex]W_{D + L}[/tex] =

∴  [tex]W_d[/tex] =  = 16 × (20 + 30.80) ≈ 812.8 ft./lb

The uniformly distributed total load for the beam, [tex]W_d[/tex] = 812.8 ft./lb

d. For the uniformly distributed load, we have;

[tex]V_{max}[/tex] = 812.8 × 26/2 = 10566.4 lbs

[tex]M_{max}[/tex] =  812.8 × 26²/8 = 68,681.6 ft-lbs

[tex]v_{max}[/tex] = 5×812.8×26⁴/348/EI = 4,836,329.333/EI

For the alternate concentrated load, we have;

[tex]P_L[/tex] = 1000 lb

[tex]W_{D}[/tex] = 20 × 16 = 320 lb/ft.

[tex]V_{max}[/tex] = 1,000 + 320 × 26/2 = 5,160 lbs

[tex]M_{max}[/tex] =  1,000 × 26/4 + 320 × 26²/8 = 33,540 ft-lbs

[tex]v_{max}[/tex] = 1,000 × 26³/(48·EI) + 5×320×26⁴/348/EI = 2,467,205.74713/EI

Therefore, the loading more critical to bending , shear and deflection, is the alternate concentrated load