Welcome to Westonci.ca, the ultimate question and answer platform. Get expert answers to your questions quickly and accurately. Get quick and reliable answers to your questions from a dedicated community of professionals on our platform. Get quick and reliable solutions to your questions from a community of experienced experts on our platform.

Alang went to the store to buy some walnuts. The price per pound of the walnuts is $7 per pound and he has a coupon for $2.50 off the final amount. With the coupon, how much would Alang have to pay to buy 2 pounds of walnuts? Also, write an expression for the cost to buy pp pounds of walnuts, assuming at least one pound is purchased.
it says there was one pound purchased in the last sentence what would the be the equation then?​


Sagot :

Answer:

He would pay $11.50 for two pounds of walnuts with the coupon.

7x - 2.5

x is the pounds of walnuts purchased