Welcome to Westonci.ca, your go-to destination for finding answers to all your questions. Join our expert community today! Get detailed and accurate answers to your questions from a community of experts on our comprehensive Q&A platform. Get immediate and reliable solutions to your questions from a community of experienced professionals on our platform.

Jim bought 3 boxes of cereal for $11.51. At this rate, how much would 11 boxes cost?

Sagot :

Answer:

$42.13

Step-by-step explanation:

Answer:

Around $42.24

Step-by-step explanation:

$/boxes

$11.51/3 to get the price for one box.

You get around $3.84 for one box.

To get the cost for 11 boxes, multiply $3.84 by 11

=42.24