Answered

Welcome to Westonci.ca, your ultimate destination for finding answers to a wide range of questions from experts. Experience the ease of finding precise answers to your questions from a knowledgeable community of experts. Get quick and reliable solutions to your questions from a community of experienced experts on our platform.

Which package has the lowest cost per ounce of rice? Please help

Which Package Has The Lowest Cost Per Ounce Of Rice Please Help class=

Sagot :

9514 1404 393

Answer:

  18 oz for $6.30

Step-by-step explanation:

The cost per ounce is found by dividing the cost by the number of ounces:

  $6.30/(18 oz) = $0.35/oz

  $4.56/(12 oz) = $0.38/oz

  $2.59/(7 oz) = $0.37/oz

The lowest cost per ounce is $0.35 per ounce for the 18-ounce package.