Welcome to Westonci.ca, where finding answers to your questions is made simple by our community of experts. Get the answers you need quickly and accurately from a dedicated community of experts on our Q&A platform. Join our platform to connect with experts ready to provide precise answers to your questions in different areas.

Students are selling grapefruits and nuts for a fundraiser. The grapefruits cost $1 each and a bag of nuts cost $5 each. They sold 80 items and made $200. The graph of the number of items sold is given and the equation is x+y=80, where x represents the number of bags of nuts sold. write an equation for the amount of money they made from selling grapefruits and nuts

Sagot :

Answer:

Step-by-step explanation: