Discover a world of knowledge at Westonci.ca, where experts and enthusiasts come together to answer your questions. Experience the convenience of getting reliable answers to your questions from a vast network of knowledgeable experts. Join our platform to connect with experts ready to provide precise answers to your questions in different areas.

A rental company buys 7 compact cars for $8,500 each and 7 midsize cars for $12,500 each. How much total money will they spend?

Sagot :

Answer:Total money they will spend =$147,000

Step-by-step explanation:

Cost of 7 compact cars at $8,500 each

=$8,500 x 7 =$59,500

Cost of 7 midsize cars at $12,500 each

= $12,500 x 7 =$87,500

Total money they will spend =$59,500 +$87,500=$147,000