Discover a wealth of knowledge at Westonci.ca, where experts provide answers to your most pressing questions. Our Q&A platform offers a seamless experience for finding reliable answers from experts in various disciplines. Connect with a community of professionals ready to help you find accurate solutions to your questions quickly and efficiently.

help!!! 50 points!!! plleasses

Help 50 Points Plleasses class=

Sagot :

Answer:

4 times, he bought dinner 4 times

Step-by-step explanation:

if kevin get paid for 3 hours, then you would multiply $14 by 3. you would end up with $42, then the weekly allowance is $21. then by adding $21 to the $42 we have you would get $63. then a bus ride costs $2.50 and since he rode it 6 times you would multiply $2.50 by 6, which would equal $15. Then subtracting $15 from the $63, you would end up with $48, and then by dividing the total amount for the dinner each time bought, so $12/$48 would equal to 4 times.