Welcome to Westonci.ca, the ultimate question and answer platform. Get expert answers to your questions quickly and accurately. Connect with a community of professionals ready to provide precise solutions to your questions quickly and accurately. Get precise and detailed answers to your questions from a knowledgeable community of experts on our Q&A platform.

A 7-pack of plastic cups costs $0.84. What is the unit price?


Sagot :

Answer:

$0.12

Step-by-step explanation:

divide 0.84 by 7 to get the price per cup

Answer:

$0.12

Step-by-step explanation:

First you must take 0.84 and divide it by 7.

Basically, your're just dividing your 0.84 into 7 groups.

0.84÷7= 0.12

So your answer/unit price is 0.12

I hope I was clear and concise.