Get the answers you need at Westonci.ca, where our expert community is always ready to help with accurate information. Connect with a community of experts ready to provide precise solutions to your questions on our user-friendly Q&A platform. Get immediate and reliable solutions to your questions from a community of experienced professionals on our platform.
Sagot :
Answer:
8 kg of apples
Step-by-step explanation:
First, we need to find how much 1 kg of apples cost. We can do this by dividing $51 and 10 kg:
51÷10=$5.1
Therefore, 1 kg of apples cost $5.10.
Now, to find how many apples we can get for $40.80, we can divide $40.80 by $5.10:
40.80÷5.10=8
Therefore, we can get 8 kg of apples for $40.80.
I hope this helps!
Answer:
8kg
Step-by-step explanation:
51$ ÷ 10 = price of one kg
51$ ÷ 10 = 5.1$
40.80$ ÷ 5.1$ = 8kg
We hope you found this helpful. Feel free to come back anytime for more accurate answers and updated information. Thank you for your visit. We're committed to providing you with the best information available. Return anytime for more. Thank you for visiting Westonci.ca, your go-to source for reliable answers. Come back soon for more expert insights.