Welcome to Westonci.ca, where finding answers to your questions is made simple by our community of experts. Our Q&A platform offers a seamless experience for finding reliable answers from experts in various disciplines. Get detailed and accurate answers to your questions from a dedicated community of experts on our Q&A platform.

A company produced 86 units during the
month working a total of 20,640 labor hours
and incurring these costs: raw materials
$368,510; and direct labor $330,240. POHR is
$14 per DLH. What is the cost per unit?​


Sagot :

Answer:

6.67 solution: Actual labour hour=8hr total no.of employees=4 Total working

Explanation: