Welcome to Westonci.ca, the place where your questions find answers from a community of knowledgeable experts. Connect with a community of experts ready to help you find solutions to your questions quickly and accurately. Join our platform to connect with experts ready to provide precise answers to your questions in different areas.

I need help with 20!

I Need Help With 20 class=

Sagot :

Answer:

C

Step-by-step explanation:

4 boxes: $3.79 is  $0.9475 or $0.95

a. 6 boxes: $5.79 is $0.95833333333 or $0.96

b. 2 boxes: $1.96 is 0.98

c. 3 boxes: $2.79 is $0.93

d. 1  box: $0.97 os $0.97

0.98 > 0.97 > 0.96 > 0.95 > 0.93

Answer:

3rd answer choice: 3 for $2.79

Step-by-step explanation:

“You bought 4 boxes of facial tissues for $3.79.Which is a better buy than the one you bought?”

First, find the individual box cost for the given amount in the question. Divide the total cost ($3.79) with the amount of boxes (4) to get the individual amount:

$3.79/4 = ~0.9475, or $0.95

The first answer choice looks like 6 boxes for $5.75. Divide 6 from $5.75:

$5.75/6 = ~0.9583, or $0.96 (1 cent more)

The second answer choice looks like 2 boxes for $1.96. Divide 2 from $1.96:

$1.96/2 = 0.98, or $0.98 (3 cent more)

The third answer choice looks like 3 boxes for $2.79. Divide 3 from $2.79:

$2.79/3 = 0.93, or $0.93 (2 cents less).

The fourth answer choice looks like 1 for $0.97.

$0.97 (2 cents more)

~

In this case, the cheapest one by individual costs is the 3rd answer choice, as it is the cheapest by individual boxes.