Discover the answers you need at Westonci.ca, where experts provide clear and concise information on various topics. Connect with a community of experts ready to help you find solutions to your questions quickly and accurately. Get immediate and reliable solutions to your questions from a community of experienced professionals on our platform.

Paul spent $13 on writing utensils. Pens cost $3 each and pencils cost $1 each. If he bought a total of 7, how many of each did he buy?

Sagot :

The answer is 3 pens and 4 pencils. Hope this helps
3 pens and 4 pencils.
$3x3=$9
$1x4=$4
$9+$4=$13