Westonci.ca is the premier destination for reliable answers to your questions, brought to you by a community of experts. Explore comprehensive solutions to your questions from knowledgeable professionals across various fields on our platform. Get detailed and accurate answers to your questions from a dedicated community of experts on our Q&A platform.

Find the unit price the 24 cupcake for $56 to the nearest cent.

Sagot :

Answer:

$517.50

Step-by-step explanation:

25x20.7

The answer would be $2.33. Unit price means one cupcake, so you would divide the total price by the amount of cupcakes! 56 divided by 24 (56/24 on a calculator) is 2.33.