Explore Westonci.ca, the premier Q&A site that helps you find precise answers to your questions, no matter the topic. Discover in-depth answers to your questions from a wide network of experts on our user-friendly Q&A platform. Our platform offers a seamless experience for finding reliable answers from a network of knowledgeable professionals.
Sagot :
Answer:
20 liters
Step-by-step explanation:
$325 / 50L = $6.5 per L
$130 = ? L
To find this, divide 6.5 from 130
130 / 6.5 = 20L
Answer:
20 liters
Step-by-step explanation:
50 liters cost $325 and the price should stay linear.
So we can solve like this...
325/50 = 6.50
One liter costs $6.50
130/6.50 = 20
20 liters would cost $130.
Visit us again for up-to-date and reliable answers. We're always ready to assist you with your informational needs. Thank you for your visit. We're dedicated to helping you find the information you need, whenever you need it. Westonci.ca is here to provide the answers you seek. Return often for more expert solutions.