Answered

At Westonci.ca, we provide clear, reliable answers to all your questions. Join our vibrant community and get the solutions you need. Discover the answers you need from a community of experts ready to help you with their knowledge and experience in various fields. Get detailed and accurate answers to your questions from a dedicated community of experts on our Q&A platform.

Determine which is the better buy? A $5 50 ounce shampoo or $1 8 ounce shampoo

Sagot :

Answer:

A

Step-by-step explanation:

5$ = 50 Ounce

1 $ = 8 Ounce

5 Divided by 1 = 10 Ounce

So ( A ) is better