Welcome to Westonci.ca, the ultimate question and answer platform. Get expert answers to your questions quickly and accurately. Ask your questions and receive precise answers from experienced professionals across different disciplines. Get quick and reliable solutions to your questions from a community of experienced experts on our platform.
Sagot :
Answer:
P (within $6 of 4) = 0.9164
Step-by-step explanation:
To solve this question, we need to understand the normal probability distribution and the central limit theorem.
Normal Probability Distribution:
Problems of normal distributions can be solved using the z-score formula.
In a set with mean [tex]\mu[/tex] and standard deviation [tex]\sigma[/tex], the zscore of a measure X is given by:
[tex]Z = \frac{X - \mu}{\sigma}[/tex]
The Z-score measures how many standard deviations the measure is from the mean. After finding the Z-score, we look at the z-score table and find the p-value associated with this z-score. This p-value is the probability that the value of the measure is smaller than X, that is, the percentile of X. Subtracting 1 by the pvalue, we get the probability that the value of the measure is greater than X.
Central Limit Theorem
The Central Limit Theorem estabilishes that, for a normally distributed random variable X, with mean [tex]\mu[/tex] and standard deviation [tex]\sigma[/tex], the sampling distribution of the sample means with size n can be approximated to a normal distribution with mean [tex]\mu[/tex] and standard deviation [tex]s = \frac{\sigma}{\sqrt{n}}[/tex].
Mean of $139 and a standard deviation of $30.
This means that [tex]\mu = 139, \sigma = 30[/tex]
Random sample of 75 households
This means that [tex]n = 75, s = \frac{30}{\sqrt{75}} = 3.464[/tex]
75 > 30, which means that the sampling distribution is approximately normal.
Find the probability that the mean amount of electric bills for a random sample of 75 households selected from this city will be within $6 of the population mean.
This is the pvalue of Z when X = 139 + 6 = 145 subtracted by the pvalue of Z when X = 139 - 6 = 133.
X = 145
[tex]Z = \frac{X - \mu}{\sigma}[/tex]
By the Central Limit Theorem
[tex]Z = \frac{X - \mu}{s}[/tex]
[tex]Z = \frac{145 - 139}{3.464}[/tex]
[tex]Z = 1.73[/tex]
[tex]Z = 1.73[/tex] has a pvalue of 0.9582
X = 133
[tex]Z = \frac{X - \mu}{s}[/tex]
[tex]Z = \frac{133 - 139}{3.464}[/tex]
[tex]Z = -1.73[/tex]
[tex]Z = -1.73[/tex] has a pvalue of 0.0418
0.9582 - 0.0418 = 0.9164
So
P (within $6 of 4) = 0.9164
Thanks for using our platform. We aim to provide accurate and up-to-date answers to all your queries. Come back soon. We hope you found what you were looking for. Feel free to revisit us for more answers and updated information. We're glad you visited Westonci.ca. Return anytime for updated answers from our knowledgeable team.