Welcome to Westonci.ca, where curiosity meets expertise. Ask any question and receive fast, accurate answers from our knowledgeable community. Our platform provides a seamless experience for finding reliable answers from a knowledgeable network of professionals. Explore comprehensive solutions to your questions from a wide range of professionals on our user-friendly platform.
Sagot :
Given :
Kiara spent $28 on 4 ribbons and 5 balloons.
Sarah spent $28 on 8 ribbons and 3 balloons.
To Find :
The cost of each ribbon and each balloon.
Solution :
Let, cost of each ribbon is x and balloon is y.
For situation 1 :
4x + 5y = 28 ...1)
For situation 2 :
8x + 3y = 28 ...2)
Multiplying equation 1) by 2 and subtracting equation 2) by it :
2( 4x + 5y ) - ( 8x + 3y ) = 2 × 28 - 28
10y - 3y = 28
y = 4
Putting value of y in equation 1) , we get :
[tex]x = \dfrac{28-(5\times 4)}{4}\\\\x = 2[/tex]
Therefore, the cost of each ribbon and each balloon is $2 and $4 respectively.
We appreciate your time. Please revisit us for more reliable answers to any questions you may have. Thank you for your visit. We're committed to providing you with the best information available. Return anytime for more. Get the answers you need at Westonci.ca. Stay informed with our latest expert advice.