At Westonci.ca, we make it easy to get the answers you need from a community of informed and experienced contributors. Discover the answers you need from a community of experts ready to help you with their knowledge and experience in various fields. Explore comprehensive solutions to your questions from a wide range of professionals on our user-friendly platform.
Sagot :
Answer:
each taco is $7.
Step-by-step explanation:
In total he spent $36. He bought a shirt for $22 and a bottle of water for $4.
22+4= 26
36-22= 14
14 divided by 2= 7
Answer:
each taco is $5.
Step-by-step explanation:
Let's think about like Mark starts off with $36. Take away $22 for that t-shirt he bought. Now he has $14. He uses $4 for water, now he has $10. The rest of his money is spent on tacos. $10/2 tacos is $5 for each taco. :)
We appreciate your time. Please revisit us for more reliable answers to any questions you may have. Thanks for using our service. We're always here to provide accurate and up-to-date answers to all your queries. Keep exploring Westonci.ca for more insightful answers to your questions. We're here to help.