Welcome to Westonci.ca, the place where your questions are answered by a community of knowledgeable contributors. Ask your questions and receive accurate answers from professionals with extensive experience in various fields on our platform. Get immediate and reliable solutions to your questions from a community of experienced professionals on our platform.
Sagot :
Answer:
a. See the attached excel file for the journal entries for 2012 and 2013.
b. We have the following:
Warranty Expense reported for November 2012 = $630
Warranty Expense reported for December 2012 = $1,320
Total Warranty Expense reported for 2012 = $1,950
c. Warranty Expense reported for January 2013 = $900
d. Balance of the Estimated Warranty Liability account as of December 31, 2012 = $1,050
Explanation:
a. Prepare journal entries to record these transactions and adjustments for 2012 and 2013.
Note: See the attached excel file for the journal entries for 2012 and 2013.
In the attached excel, the following workings are used:
w.1: Cost of Goods Sold = Units sold * Cost per unit = 105 * $20 = $2,100
w.2: Warranty Expense = Sales * 8% = $7,875 * 8% = $630
w.3: Estimated Warranty Liability = Units replaced * Cost per unit = 15 * $20 = $300
w.4: Cost of Goods Sold = Units sold * Cost per unit = 220 * $20 = $4,400
w.5: Estimated Warranty Liability = Units replaced * Cost per unit = 30 * $20 = $600
w.6: Warranty Expense = Sales * 8% = $16,500 * 8% = $1,320
w.7: Cost of Goods Sold = Units sold * Cost per unit = 150 * $20 = $3,000
w.8: Estimated Warranty Liability = Units replaced * Cost per unit = 50 * $20 = $1,000
w.9: Warranty Expense = Sales * 8% = $11,250 * 8% = $900
b. How much warranty expense is reported for November 2012 and for December 2012?
Warranty Expense reported for November 2012 = Sales for November 2012 * 8% = $7,875 * 8% = $630
Warranty Expense reported for December 2012 = Sales for December 2012 * 8% = $16,500 * 8% = $1,320
Total Warranty Expense reported for 2012 = Reported Warranty Expense for November 2012 + Reported Warranty Expense for December 2012 = $630 + $1,320 = $1,950
c. How much warranty expense is reported for January 2013?
Warranty Expense reported for January 2013 = Sales for January 2013 * 8% = $11,250 * 8% = $900
d. What is the balance of the Estimated Warranty Liability account as of December 31, 2012?
Total Warranty Expense reported for 2012 = $1,950
Value of returned 15 razors replaced on Dec. 9, 2012 = Units replaced * Cost per unit = 15 * $20 = $300
Value of returned 30 razors replaced on Dec. 29, 2012 = Units replaced * Cost per unit = 30 * $20 = $600
Total value of returned razors replaced in 2012 = Value of returned 15 razors replaced on Dec. 9, 2012 + Value of returned 30 razors replaced on Dec. 29, 2012 = $300 + $600 = $900
Therefore, we have:
Balance of the Estimated Warranty Liability account as of December 31, 2012 = Total Warranty Expense reported for 2012 - Total value of returned razors replaced in 2012 = $1,950 - $900 = $1,050
Thank you for trusting us with your questions. We're here to help you find accurate answers quickly and efficiently. We hope you found this helpful. Feel free to come back anytime for more accurate answers and updated information. Find reliable answers at Westonci.ca. Visit us again for the latest updates and expert advice.