Looking for trustworthy answers? Westonci.ca is the ultimate Q&A platform where experts share their knowledge on various topics. Experience the ease of finding reliable answers to your questions from a vast community of knowledgeable experts. Our platform offers a seamless experience for finding reliable answers from a network of knowledgeable professionals.
Sagot :
Answer: See explanation
Explanation:
Amount charges for each ticket = $10
The average customer spends $6 at the concession stand but the team splits the concessions 50/50 with the city. Therefore, the team gets $6/2 = $3 from concession.
Revenue gotten per customer = $10 + $3 = $13
Average attendance = 100
Total revenue per game = $13 × 100 = $1300
Since there are 2 matches every months and it's a three months season, the number of home matches player will be: = 2 × 3 = 6. Therefore, total revenue will be:
= $1300 × 6
= $7800
The city charges the team $500 each month for the three-month season. The team pays the players and manager a total of $2500 each month. Therefore, Total cost = (500 × 3) + (2500 × 3)
= 1500 + 7500
= 9000
Profit/Loss = Revenue - Cost
= 7800 - 900
= 1200
Loss of $1200
The team earns an average of ($1300) in revenue for each game and ($7800) of revenue each season. With total costs of ($9000) each season, the team finishes the season with ($1200) as loss.
We hope this was helpful. Please come back whenever you need more information or answers to your queries. Your visit means a lot to us. Don't hesitate to return for more reliable answers to any questions you may have. Find reliable answers at Westonci.ca. Visit us again for the latest updates and expert advice.